Leonardo Di Caprio wins best actor at the Critics choice awards(Full List)

Just days after members of the Academy of Motion Picture Arts & Sciences made their picks for the best films of 2015, the critics had their say in the matter. On Sunday night in Santa Monica, California, the 21st annual Critics’ Choice Awards were handed out to honor the best in film and television.

Acting winners included presumed Oscar favorites Leonardo DiCaprio (best actor for The Revenant), can he win the oscars?

Di Caprio

Brie Larson (best actress for Room), Sylvester Stallone (best supporting actor for Creed), and Alicia Vikander (best supporting actress for The Danish Girl).

Other notable selections on Sunday night: The Big Short (best comedy, best adapted screenplay, and best comedy actor for Christian Bale), and Amy Schumer (MVP Award, best comedy actress for Trainwreck).

Television winners included Mr. Robot (best drama series), Fargo (best limited series), Master of None (best comedy series), Rachel Bloom (comedy actress for Crazy Ex Girlfriend), Jeffrey Tambor (comedy actor for Transparent), Carrie Coon (drama actress for The Leftovers), and Rami Malek (drama actor for Mr. Robot). Outlander won most binge-worthy series, as voted on by Critics’ Choice Awards viewers.

Check out the full list of winners and nominees below.

MOVIES BEST PICTURE The Big Short Bridge of Spies Brooklyn Carol Mad Max: Fury Road The Martian The Revenant Room Sicario WINNER: Spotlight

BEST ACTOR Bryan Cranston – Trumbo Matt Damon – The Martian Johnny Depp – Black Mass WINNER: Leonardo DiCaprio – The Revenant Michael Fassbender – Steve Jobs Eddie Redmayne – The Danish Girl

BEST ACTRESS Cate Blanchett – Carol WINNER: Brie Larson – Room Jennifer Lawrence – Joy Charlotte Rampling – 45 Years Saoirse Ronan – Brooklyn Charlize Theron – Mad Max: Fury Road

BEST SUPPORTING ACTOR Paul Dano – Love & Mercy Tom Hardy – The Revenant Mark Ruffalo – Spotlight Mark Rylance – Bridge of Spies Michael Shannon – 99 Homes WINNER: Sylvester Stallone – Creed

BEST SUPPORTING ACTRESS Jennifer Jason Leigh – The Hateful Eight Rooney Mara – Carol Rachel McAdams – Spotlight Helen Mirren – Trumbo WINNER: Alicia Vikander – The Danish Girl Kate Winslet – Steve Jobs

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS Abraham Attah – Beasts of No Nation RJ Cyler – Me and Earl and the Dying Girl Shameik Moore – Dope Milo Parker – Mr. Holmes WINNER: Jacob Tremblay – Room

BEST ACTING ENSEMBLE The Big Short The Hateful Eight WINNER: Spotlight Straight Outta Compton Trumbo

BEST DIRECTOR Todd Haynes – Carol Alejandro González Iñárritu – The Revenant Tom McCarthy – Spotlight WINNER: George Miller – Mad Max: Fury Road Ridley Scott – The Martian Steven Spielberg – Bridge of Spies

BEST ORIGINAL SCREENPLAY Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen – Bridge of Spies Alex Garland – Ex Machina Quentin Tarantino – The Hateful Eight Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley – Inside Out WINNER: Josh Singer and Tom McCarthy – Spotlight

BEST ADAPTED SCREENPLAY WINNER: Charles Randolph and Adam McKay – The Big Short Nick Hornby – Brooklyn Drew Goddard – The Martian Emma Donoghue – Room Aaron Sorkin – Steve Jobs

BEST CINEMATOGRAPHY Carol – Ed Lachman The Hateful Eight – Robert Richardson Mad Max: Fury Road – John Seale The Martian – Dariusz Wolski WINNER: The Revenant – Emmanuel Lubezki Sicario – Roger Deakins

BEST PRODUCTION DESIGN Bridge of Spies – Adam Stockhausen, Rena DeAngelo Brooklyn – François Séguin, Jennifer Oman and Louise Tremblay Carol – Judy Becker, Heather Loeffler The Danish Girl – Eve Stewart, Michael Standish WINNER: Mad Max: Fury Road – Colin Gibson The Martian – Arthur Max, Celia Bobak

BEST EDITING The Big Short – Hank Corwin WINNER: Mad Max: Fury Road – Margaret Sixel The Martian – Pietro Scalia The Revenant – Stephen Mirrione Spotlight – Tom McArdle

BEST COSTUME DESIGN Brooklyn – Odile Dicks-Mireaux Carol – Sandy Powell Cinderella – Sandy Powell The Danish Girl – Paco Delgado WINNER: Mad Max: Fury Road – Jenny Beavan

BEST HAIR & MAKEUP Black Mass Carol The Danish Girl The Hateful Eight WINNER: Mad Max: Fury Road The Revenant

BEST VISUAL EFFECTS Ex Machina Jurassic World WINNER: Mad Max: Fury Road The Martian The Revenant The Walk

BEST ANIMATED FEATURE Anomalisa The Good Dinosaur WINNER: Inside Out The Peanuts Movie Shaun the Sheep Movie

BEST ACTION MOVIE Furious 7 Jurassic World WINNER: Mad Max: Fury Road Mission Impossible: Rogue Nation Sicario

BEST ACTOR IN AN ACTION MOVIE Daniel Craig – Spectre Tom Cruise – Mission Impossible: Rogue Nation WINNER: Tom Hardy – Mad Max: Fury Road Chris Pratt – Jurassic World Paul Rudd – Ant-Man

BEST ACTRESS IN AN ACTION MOVIE Emily Blunt – Sicario Rebecca Ferguson – Mission Impossible: Rogue Nation Bryce Dallas Howard – Jurassic World Jennifer Lawrence – The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 WINNER: Charlize Theron – Mad Max: Fury Road

BEST COMEDY WINNER: The Big Short Inside Out Joy Sisters Spy Trainwreck

BEST ACTOR IN A COMEDY WINNER: Christian Bale – The Big Short Steve Carell – The Big Short Robert De Niro – The Intern Bill Hader – Trainwreck Jason Statham – Spy

BEST ACTRESS IN A COMEDY Tina Fey – Sisters Jennifer Lawrence – Joy Melissa McCarthy – Spy WINNER: Amy Schumer – Trainwreck Lily Tomlin – Grandma

BEST SCI-FI/HORROR MOVIE WINNER: Ex Machina It Follows Jurassic World Mad Max: Fury Road The Martian

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM The Assassin Goodnight Mommy Mustang The Second Mother WINNER: Son of Saul

BEST DOCUMENTARY FEATURE WINNER: Amy Cartel Land Going Clear: Scientology and the Prison of Belief He Named Me Malala The Look of Silence Where to Invade Next

BEST SONG Fifty Shades of Grey – “Love Me Like You Do” WINNER: Furious 7 – “See You Again” The Hunting Ground – “Til It Happens To You” Love & Mercy – “One Kind of Love” Spectre – “Writing’s on the Wall” Youth – “Simple Song #3”

BEST SCORE Carol – Carter Burwell WINNER: The Hateful Eight – Ennio Morricone The Revenant – Ryuichi Sakamoto and Alva Noto Sicario – Johann Johannsson Spotlight – Howard Shore

TELEVISION BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES Anthony Anderson – Black-ish – ABC Aziz Ansari – Master of None – Netflix Will Forte – The Last Man on Earth – Fox Randall Park – Fresh Off the Boat – ABC Fred Savage – The Grinder – Fox WINNER: Jeffrey Tambor – Transparent – Amazon

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES Hugh Dancy – Hannibal – NBC WINNER: Rami Malek – Mr. Robot – USA Clive Owen – The Knick – Cinemax Liev Schreiber – Ray Donovan – Showtime Justin Theroux – The Leftovers – HBO Aden Young – Rectify – Sundance

BEST ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES Wes Bentley – American Horror Story: Hotel – FX Networks Martin Clunes – Arthur & George – PBS WINNER: Idris Elba – Luther – BBC America Oscar Isaac – Show Me a Hero – HBO Vincent Kartheiser – Saints & Strangers – National Geographic Channel Patrick Wilson – Fargo – FX Networks

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES WINNER: Rachel Bloom – Crazy Ex-Girlfriend – The CW Aya Cash – You’re the Worst – FX Networks Wendi McLendon-Covey – The Goldbergs – ABC Gina Rodriguez – Jane the Virgin – The CW Tracee Ellis Ross – Black-ish – ABC Constance Wu – Fresh Off the Boat – ABC

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES Shiri Appleby – UnREAL – Lifetime WINNER: Carrie Coon – The Leftovers – HBO Viola Davis – How to Get Away With Murder – ABC Eva Green – Penny Dreadful – Showtime Taraji P. Henson – Empire – Fox Krysten Ritter – Jessica Jones – Netflix

BEST ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES Kathy Bates – American Horror Story: Hotel – FX Networks WINNER: Kirsten Dunst – Fargo – FX Networks Sarah Hay – Flesh and Bone – Starz Alyvia Alyn Lind – Dolly Parton’s Coat of Many Colors – NBC Rachel McAdams – True Detective – HBO Shanice Williams – The Wiz Live! – NBC

BEST COMEDY SERIES Black-ish – ABC Catastrophe – Amazon Jane the Virgin – The CW WINNER: Master of None – Netflix The Last Man on Earth – Fox Transparent – Amazon You’re the Worst – FX Networks

BEST DRAMA SERIES Empire – Fox WINNER: Mr. Robot – USA Penny Dreadful – Showtime Rectify – Sundance The Knick – Cinemax The Leftovers – HBO UnREAL – Lifetime

BEST GUEST ACTOR/ACTRESS IN A COMEDY SERIES Ellen Burstyn – Mom – CBS Anjelica Huston – Transparent – Amazon Cherry Jones – Transparent – Amazon Jenifer Lewis – Black-ish – ABC WINNER: Timothy Olyphant – The Grinder – Fox John Slattery – Wet Hot American Summer: First Day of Camp – Netflix

BEST GUEST ACTOR/ACTRESS IN A DRAMA SERIES Richard Armitage – Hannibal – NBC Justin Kirk – Manhattan – WGN America Patti LuPone – Penny Dreadful – Showtime WINNER: Margo Martindale – The Good Wife – CBS Marisa Tomei – Empire – Fox B.D. Wong – Mr. Robot – USA

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES Childhood’s End – Syfy WINNER: Fargo – FX Networks Luther – BBC America Saints & Strangers – National Geographic Channel Show Me a Hero – HBO The Wiz Live! – NBC

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES WINNER: Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine – Fox Jaime Camil – Jane the Virgin – The CW Jay Duplass – Transparent – Amazon Neil Flynn – The Middle – ABC Keegan-Michael Key – Playing House – USA Mel Rodriguez – Getting On – HBO

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES Clayne Crawford – Rectify – Sundance Christopher Eccleston – The Leftovers – HBO Andre Holland – The Knick – Cinemax Jonathan Jackson – Nashville – ABC Rufus Sewell – The Man in the High Castle – Amazon WINNER: Christian Slater – Mr. Robot – USA

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES David Alan Grier – The Wiz Live! – NBC Ne-Yo – The Wiz Live! – NBC Nick Offerman – Fargo – FX Networks WINNER: Jesse Plemons – Fargo – FX Networks Raoul Trujillo – Saints & Strangers – National Geographic Channel Bokeem Woodbine – Fargo – FX Networks

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES WINNER: Mayim Bialik – The Big Bang Theory – CBS Kether Donohue – You’re the Worst – FX Networks Allison Janney – Mom – CBS Judith Light – Transparent – Amazon Niecy Nash – Getting On – HBO Eden Sher – The Middle – ABC

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES Ann Dowd – The Leftovers – HBO Regina King – The Leftovers – HBO Helen McCrory – Penny Dreadful – Showtime Hayden Panettiere – Nashville – ABC Maura Tierney – The Affair – Showtime WINNER: Constance Zimmer – UnREAL – Lifetime

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TELEVISION OR LIMITED SERIES Mary J. Blige – The Wiz Live! – NBC Laura Haddock – Luther – BBC America Cristin Milioti – Fargo – FX Networks Sarah Paulson – American Horror Story: Hotel – FX Networks Winona Ryder – Show Me a Hero – HBO WINNER: Jean Smart – Fargo – FX Networks

BEST ANIMATION SERIES Bob’s Burgers - Fox WINNER: BoJack Horseman - Netflix South Park - Comedy Central Star Wars Rebels - Disney XD The Simpsons - Fox

BEST REALITY SHOW - COMPETITION Chopped - Food Network Face Off - Syfy MasterChef Junior - Fox Survivor - CBS The Amazing Race - CBS WINNER: The Voice - NBC

BEST REALITY SHOW HOST Ted Allen - Chopped - Food Network Phil Keoghan - The Amazing Race - CBS WINNER: James Lipton - Inside the Actors Studio - Bravo Jane Lynch - Hollywood Game Night - NBC Jeff Probst - Survivor - CBS Gordon Ramsay - Hell’s Kitchen - Fox B

BEST STRUCTURED REALITY SHOW Antiques Roadshow - PBS Inside The Actors Studio - Bravo MythBusters - Discovery Project Greenlight - HBO WINNER: Shark Tank - ABC Undercover Boss - CBS

BEST TALK SHOW Jimmy Kimmel Live! - ABC WINNER: Last Week Tonight with John Oliver - HBO The Daily Show with Jon Stewart - Comedy Central The Graham Norton Show - BBC America The Late Late Show with James Corden - CBS The Tonight Show Starring Jimmy Fallon - NBC

BEST UNSTRUCTURED REALITY SHOW WINNER: Anthony Bourdain: Parts Unknown - CNN Cops - Spike Deadliest Catch - Discovery Intervention - A&E Naked and Afraid - Discovery Pawn Stars - History

Facebooktwittergoogle_plus

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.